Wybór akcesoriów do makijażu

Autor: Marta Gąska

Odpowiednie akcesoria to sekret idealnego makijażu. Warto zaopatrzyć się w takie, które nie tylko w rękach specjalistów zrobią cuda. Podpowiadam, jak wybrać właściwe i które z nich są niezbędne.

Pędzel do podkładu

Jakie pędzle do makijażu twarzy wybrać? Średniej wielkości, płaski pędzel do pudru z włosia – to mój subiektywny wybór. Pędzle do przypudrowania twarzy występują w zróżnicowanych kształtach i rozmiarach – od puchatych, dużych i rozłożystych po mniejsze, małe i płaskie. To spory zestaw jak na pędzle do makijażu – dobrze wiedzieć, który do czego służy, a wybór odpowiedniego uzależniałabym od indywidualnej preferowanej techniki. W moim przypadku jest to delikatne przypudrowanie szczególnie narażonych na wyświecanie obszarów (takich jak strefa „T”) – stąd mój wybór pędzla, który łatwo będzie na płasko przyłożyć do wybranego miejsca. Jeżeli lubimy natomiast pudrem omiatać całą twarz, rozważyłabym raczej większych rozmiarów, miękki pędzel. Istnieją dwa podstawowe rodzaje:

  • pędzel do nakładania podkładów płynnych – jest szeroki i płaski, ma ok. 2-3 cm objętości i umieszczony jest zazwyczaj na długiej rączce. Najlepszymi są te płaskie, niezbyt duże i wykonane z włosia syntetycznego, ponieważ nie uczulają.
  • pędzel do nakładania podkładów sypkich – przypomina puchatą kulkę. Jest szeroki, często krótki, może być ścięty na płasko. Najpopularniejsze to: flat top ścięty na płasko, idealny do techniki stemplowania, kabuki z krótkim trzonkiem i z dużą, puszystą główką (uniwersalny) i short top szeroki o krótki, gęstym włosiu – idealny do krycia.

Duża szczotka do nakładania pudru

Średniej wielkości pędzel z włosia do bronzera/różu – wszystko zależy od techniki nakładania produktu i własnych przyzwyczajeń. Jednym nakładanie bronzera będzie ułatwiał pędzel skośny, a innym zaokrąglony. Ważne jest, żeby wybrać taki, który nie będzie zbyt duży (unikniemy sporych plam), ani zbyt mały (wtedy makijaż może być zbyt graficzny). Przy wyborze kierujmy się też jakością i sztywnością włosia – tu polecałabym miękkie lub średnio miękkie.

Pędzel do cieni

Średniej wielkości, okrągły, najlepszy do blendowania, z miękkiego włosia – jeden z najbardziej uniwersalnych pędzli do makijażu. O ile podkład czy korektor pod oczy z powodzeniem można nałożyć palcami, o tyle aplikacja cieni dostarcza już większych problemów. Taki pędzel może też służyć do miejscowego przypudrowania twarzy, czy też rozświetlenia za pomocą rozświetlacza w kamieniu.

Skośny pędzel do brwi, eyelinera lub makijażu ust

Bez twardego, skośnego pędzelka – nie wyobrażam sobie makijażu. Idealny do brwi. Za jego pomocą narysujesz pojedyncze włoski, ale i z powodzeniem wypełnisz kontur. Świetny do kresek na powiece – poradzi sobie z eyelinerem, kredką i cieniem. Widziałam też przypadki malowania ust takimi sztywnymi, skośnymi pędzelkami i muszę przyznać, że efekt był znakomity! Do wyboru mamy pędzle z włosia lub syntetyczne. Te z włosia są bardziej plastyczne, ale z czasem mogą się „rozczapierzyć”, z kolei użytkowanie syntetycznych wymaga nieco więcej wprawy, za to kreski będą cienkie i wyraziste.

Płaski pędzelek do aplikacji korektora i kremowych kosmetyków

Mały, płaski lub dobrze zbity zaokrąglony syntetyczny pędzelek, to sekret dobrze nałożonego korektora. O ile korektor pod oczy spokojnie możemy nakładać palcami, ale uwaga, nie „ciągniemy” skóry pod oczami – najlepiej jest delikatnie go wklepać, o tyle do zakrywania niedoskonałości przyda nam się mała pomoc. Zapewne znacie ten problem, kiedy nałożony palcem na niedoskonałość korektor znika zaraz po aplikacji. Często zdarza się tak, że część produktu po prostu zostaje nam na skórze dłoni. Problem ten rozwiązuje syntetyczny pędzelek – pozwala na nałożenie kosmetyku i późniejsze delikatne roztarcie jego granic.

 

 

Powiązane wpisy