Pielęgnacja włosów po lecie

Piotr Postek

Autor: Piotr Postek

Słońce, wiatr i słona woda czy też relaks w basenie – to beztroski wypoczynek dla nas, ale także wyzwanie dla naszych włosów – przesuszone, wyblakłe i łamliwe wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Promienie UV niszczą wiązania białkowe i aminokwasy, z których są zbudowane włosy. Dodatkowo uszkadzają ich warstwę korową i utleniają melaninę, co sprawia, że kolor płowieje. Jak właściwie zadbać o włosy i skórę głowy , by po lecie nadal cieszyć się zdrową i lśniącą fryzurą?

Poza najprostszą metodą, czyli osłonieniem włosów przed słońcem odpowiednim kapeluszem lub czapeczką (koniecznie z naturalnego, przewiewnego materiału) oraz upięciem zmniejszającym powierzchnię włosów narażoną na promienie, z pomocą przychodzą nam również preparaty kosmetyczne z filtrami UV. Profesjonalne linie ochronne można kupić
w ulubionym salonie fryzjerskim, ale bardzo dobrze sprawdzą się również kosmetyki dostępne w drogeriach. Podstawą pielęgnacji są szampony i odżywki z filtrem UV, które zabezpieczają włosy już podczas mycia oraz spraye, kremy i lotiony bez spłukiwania, nakładane np. podczas pobytu na plaży.

Aby odbudować włosy po lecie, warto używać mocniejszych masek, najlepiej wygładzających lub przeznaczonych do włosów blond, nawet jeśli jesteśmy brunetkami lub szatynkami. Kosmetyki przeznaczone dla blondynek mają lepsze właściwości nawilżające
i odżywiające. Warto pamiętać o olejkach i kremach bez spłukiwania nakładanych tuż po umyciu włosów, ado rytuałów pielęgnacyjnych dołączyć serum, które mocno regeneruje
i nawilża włosy. Należy pamiętać, że są to produkty znacznie obciążające strukturę włosa, dlatego częstotliwość ich stosowania dobieramy do kondycji i potrzeb naszych włosów. Jeśli kolor fryzury zbladł, można użyć masek koloryzujących dostępnych w drogeriach, które nie tylko odświeżą barwę, ale także poprawią kondycję włosów.

Kosmetyki dostępne w popularnych drogeriach pozwalają dbać o włosy przez cały rok, a zdrowe, zadbane włosy znacznie lepiej zniosą lato, słońce i wiatr.

Powiązane wpisy