Sprzątanie – nowa codzienność

sprzątanie

Sprzątanie nie ogranicza się już tylko do weekendowych czy przedświątecznych porządków. Teraz to nasza codzienność, bo jednym z najlepszych sposobów profilaktyki chorób wywołanych przez wirusy i bakterie jest przestrzeganie zasad higieny. Jak dbać o czystość, by w mieszkaniu było bezpiecznie i przyjemnie?

Ogranicz ryzyko przeniesienia wirusów do domu

Zanim zaczniemy czyścić i dezynfekować całe mieszkanie, warto zadbać o to, by „niepożądanych gości” nie zapraszać do domu.

Pamiętaj!

  • Wycieraj starannie buty i nie chodź w nich po mieszkaniu.
  • Staraj się dotykać jak najmniej powierzchni, zanim dotrzesz do łazienki i dokładnie umyjesz ręce.
  • Nie stawiaj toreb z zakupami na blatach.
  • Zmieniaj ubranie po powrocie.

Codzienne rytuały

Pomocne w pozbywaniu się wirusów i innych zanieczyszczeń jest częste wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu poprawiamy jakość powietrza w domu, a to wpływa m.in. na stan naszych błon śluzowych, które są jedną z barier ochronnych organizmu. Warto o nie zadbać.

Każdego dnia, szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca, których dotykamy najczęściej. Poza myciem podłóg bardzo ważne jest systematyczne odkażanie powierzchni, z którymi mamy styczność. Nie zapominajmy więc o klamkach, włącznikach świateł, uchwytach szafek czy blatach kuchennych. Miejscami, w których gromadzą się wirusy i inne zanieczyszczenia są też baterie umywalek, z których korzystamy, myjąc ręce po powrocie do domu.

Pamiętajmy również o czyszczeniu kluczy, pilotów oraz przycisków sprzętów RTV i AGD. Systematycznego czyszczenia i dezynfekcji wymagają również telefony oraz komputery, a szczególnie ich klawiatury.

Sprawdzone środki pomocne w sprzątaniu i dezynfekcji

Z ekologicznych i zwykle skutecznych środków do sprzątania, takich jak soda, kwasek cytrynowy czy ocet lepiej na razie zrezygnować – nie zapewnią one dezynfekcji mieszkania. Wirusów pomoże za to pozbyć się m.in. zwykłe mydło czy płyn do naczyń. Warto także sięgać po środki z chlorem. Do dezynfekcji powierzchni w domu możemy użyć płynów, żeli i chusteczek antybakteryjnych oraz specjalnych płynów dezynfekcyjnych na bazie alkoholu o stężeniu powyżej 60%.


W trosce o skórę dłoni dobrze jest robić porządki w rękawicach ochronnych. Jeśli są wielorazowego użytku, trzeba pamiętać o ich dokładnej dezynfekcji po zakończeniu sprzątania. Podobnie rzecz ma się z gąbkami, ścierkami czy mopami. Ścierki i gąbki należy prać w wysokich temperaturach z dodatkiem proszku do prania i wybielacza. Mopy po sprzątaniu warto zanurzyć na jakiś czas w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do np. czyszczenia łazienek, a następnie wymyć, dokładnie wycisnąć i wysuszyć. Ze szczotek należy usunąć kurz, włosy

i inne zanieczyszczenia, a później wypłukać je w pojemniku z ciepłą wodą z dodatkiem proszku do prania lub płynu do mycia naczyń. Pozbywaniu się z domu wirusów i bakterii sprzyja również częste pranie minimum w temperaturze 60º.

Pamiętaj!

  • Wymieniaj jak najczęściej ręczniki i ściereczki kuchenne – pierz je w wysokiej temperaturze.
  • Pierz pościel częściej niż zwykle.
  • Systematycznie pierz narzuty i wietrz poduszki z kanap.

Nowe nawyki

Pandemia koronawirusa zweryfikowała nasze domowe przyzwyczajenia. Częste mycie rąk i dezynfekowanie często dotykanych powierzchni to minimum, jakie powinni stosować domownicy. Wszystkim nam wyjdzie to na zdrowie. Dzięki przestrzeganiu zasad higieny w okresie epidemii odnotowano m.in. wyraźny spadek zatruć pokarmowych i wirusowych. Oby nowe nawyki zostały z nami na dłużej.