Jak sprytnie przygotować dom na Święta?

Święta Bożego Narodzenia powinny być czasem odpoczynku i uważności na to, co naprawdę ważne. Jak znaleźć czas na celebrowanie wyjątkowych chwil, a jednocześnie przygotować się do nich i nie zwariować? Poznaj sprytne sposoby, które przybliżą Cię do pięknych Świąt.

Dla wielu osób sprzątanie to przykry obowiązek i konieczność, kiedy za pasem najważniejsza w roku okazja do rodzinnych spotkań. Piękny dom pełen świątecznego blasku, który oczaruje najbliższych to marzenie każdej pani domu. Niestety przed Świętami często można mieć wrażenie, że sprzątanie ciągnie się w nieskończoność i staje się kluczowym elementem przygotowań. Co robić, by porządki nas nie przytłoczyły?

Nie wszystko na raz

Najlepiej sprzątać jedno pomieszczenie po drugim, zaczynając od tych największych i kończąc na najmniejszych. Nie próbuj robić wszystkiego jednocześnie i zrezygnuj z prac, które można wykonać w innym momencie. Sprawdzi się też plan, szczególnie gdy czasu jest mało, a lista miejsc wymagających uporządkowania długa. Przemyślany harmonogram, rozłożony na kilka dni, to mniej stresu i zmęczenia, a prace bardziej gruntowne i dokładniejsze.

Razem od góry do dołu

Jak się okazuje, odpowiednia kolejność czynności podczas sprzątania może je znacznie usprawnić. Kiedy już zabierzemy się za świąteczne porządki, warto wcielić w życie zasadę “z góry na dół”. Oznacza to, że zaczynamy od górnych pięter naszego domu oraz górnych szafek czy półek, a kończymy na podłodze i parterze. Taka metoda sprawia, że nie trzeba ponownie myć podłogi po domowej bieganinie czy wyczyszczeniu najwyższych szafek. Dotyczy to także układania ubrań w szafie czy segregowania. Zawsze najlepiej jest zaczynać od starcia kurzy, a odkurzanie czy mycie podłogi zostawić na sam koniec, tuż przed przyjściem gości.

Korzystaj ze wsparcia

W sprzątanie warto zaangażować wszystkich domowników, wdrażając jednocześnie zasadę z góry na dół. W zależności od możliwości naszych najbliższych – ktoś wysoki może posprzątać górne półki, ktoś, kto woli odkurzanie, może być odpowiedzialny za tę sekcję, a ktoś cierpliwy może wcierać naszą świąteczną zastawę. W końcu rodzinne święta można zacząć już na etapie przygotowań.

Sięgaj po sprawdzone sposoby i środki

Równie ważne, poza planem, motywacją i wsparciem domowników, będą dobry sprzęt i odpowiednie środki czystości. Wiadro, mop, zmiotka i szufelka z pewnością znajdą się w każdym domu, ale może to być dobry moment na ich wymianę. Dlatego, sięgając po nowe akcesoria, dopasuj długość kija od szczotki do swojego wzrostu, znajdź zmiotkę czy ściągaczkę do wody z wygodnym i poręcznym uchwytem
i zastanów się jaki rodzaj mopa sprawdzi się w Twoim domu.

Te pozornie nieistotne szczegóły mogą okazać się kluczowe dla komfortu, precyzji
i szybkości sprzątania. Korzystaj również z akcesoriów, które zaprojektowano, by ułatwić porządki. Nieodzowne będą: ściereczki z mikrofibry zapobiegające unoszeniu się drobinek kurzu, ściereczki wchłaniające wodę i szczotki do czyszczenia powierzchni. Sprawdzą się też magiczne gąbki, które usuwają najbardziej uporczywe plamy ze ścian, podłóg, drzwi, glazury, zlewu, wanny, a także ram okiennych.

Równie ważne co odpowiedni sprzęt będą środki czyszczące. Pamiętaj jednak, że jeden produkt do kilku powierzchni nie zawsze się sprawdzi. Może okazać się, że płyn, zamiast czyścić, zostawia smugi, zacieki lub odbarwia płytki czy panele podłogowe. Dlatego tworząc listę porządków, warto zastanowić się też nad listą środków, jakich potrzebujemy, bo na sklepowych półkach jest ich niemało – od płynów, przez pianki do mleczek i past. Warto sięgać po takie, które ułatwią sprzątanie, są wydajne, a przede wszystkim bezpieczne dla świątecznej ekipy sprzątającej. Przy okazji porządków warto wyjąć świąteczne dekoracje, ozdoby i tekstylia. Po zakończonym porządkowaniu z przyjemnością usiądziemy w czystym mieszkaniu i będziemy podziwiać jego piękny, świąteczny wystrój. Pamiętajmy, że dobry plan, przydatne akcesoria do sprzątania i zaangażowanie rodziny to pierwsze kroki do tego, aby świąteczne przygotowania przebiegły szybko oraz w spokojnej atmosferze.

Sprzątania przed świętami może być sporo, ale odpowiednia organizacja pracy pomoże skupić się na tym co w nich najważniejsze.

 

Powiązane wpisy